Co je reflexně izolační nátěr?
Reflexně izolační nátěry jsou nátěrové hmoty složené z pojiva a plniva v podobě keramických či skleněných mikrosfér o velikosti několika desítek mikronů. Tyto nátěrové hmoty s mikrosférami díky své nízké vodivosti brání přenosu tepla a snižují povrchovou teplotu ošetřených povrchů.
Jak tyto nátěry fungují?
Reflexně izolační nátěry pracují na principu odrazivosti, kdy na základě svého složení odrazí více než 93,5 % tepelného záření (TSR). Zbytek záření nátěr pohltí a díky obsahu mikrosfér má nátěr nízkou tepelnou vodivost a brání tak přenosu tepla. Reflexní a izolační vlastnosti má nátěr díky mikrosférám obsaženým v disperzi. Tyto mikrosféry zajištují vysokou odrazivost ve viditelném spektru a i v pásmu blízkého infračerveného spektra.
Lambda
Součinitel tepelné vodivosti lambda ( λ ) vyjadřuje schopnost materiálu vést teplo, tedy jeho teplotní vodivost. Jedná se o teplotní energii (teplo), která prochází skrz stavební konstrukcí (cihly, izolace, omítky, aj.) Součinitel prostupu tepla vyjadřuje, kolik tepla projde 1 m² konstrukce při rozdílu teplot na obou stranách konstrukce.
Reflexně izolační nátěrové hmoty pracují na principu reflexe, tedy od jejich povrchu se teplo odrazí zpět. V interiéru zpět do místnosti, ve venkovním prostředí zpět do atmosféry. Tím pádem lambda u konstrukcí, kde jsou použity reflexně izolační nátěrové hmoty úplně nedává smysl, protože tyto nátěrové hmoty odrazí 93,5 % veškerého tepelného záření a zbylých 6,5% pohltí do sebe. V tomto případě nedochází k prostupu (úniku) tepla přes stavební konstrukci.
Jak může nátěr snižovat uhlíkovou stopu?
Pro vytápění nebo chlazení je třeba vyrobit elektrickou energii v elektrárnách. Nižší potřeba energie na chlazení nebo vytápění znamená nižší potřebu výroby elektrické energie, a tedy i snížení produkce skleníkových plynů. Snížením spotřeby energií na chlazení nebo vytápění dochází zároveň ke snížení potřeby výroby elektrické energie, a tedy i k snížení produkce CO2.
Co je TSR?
TSR neboli celková odrazivost slunečního záření je údaj vyjádřený v procentech mezi 0 a 100 %, který hodnotí schopnost výrobku (střechy, fasády) odrážet sluneční energii zpět do atmosféry. Zahrnuje viditelné, infračervené a ultrafialové vlnové délky.
Co je SRI?
SRI se používá k určení toho, jak horká střecha nebo fasáda bude, když se její povrch dostane do kontaktu se slunečním zářením. Na stupnici od 0 do 100 je standardní černá 0 a standardní bílá 100. Podle této stupnice se ukazuje, že absorpční materiály (tmavé odstíny) mají nižší čísla, zatímco reflexní materiály mají čísla vyšší než 100.
Co je emitence infračerveného záření (E)?
Infračervená emisivita (označovaná také jako tepelná emisivita) se hodnotí v rozmezí 0 až 1 a hodnotí schopnost výrobku ochlazovat se uvolňováním tepelného záření zpět do atmosféry. E je schopnost materiálu uvolňovat absorbovanou energii zpět do atmosféry.
Jaká je hodnota SRI u nátěrů?
Při měření, které prováděla Západočeská univerzita v Plzni bylo naměřeno, že průměrná hodnota nátěrových hmot je 105,5.
Kde lze nátěry aplikovat?
Průmyslová řada výrobků THRcoating je určena na veškeré kovové povrchy (ocel, nerezové a hliníkové materiály, a jiné). Řada výrobků do stavebnictví lze aplikovat na minerální omítky, betonové podklady, sádrokarton a jiné. Výrobkem ALPHA FLEXIBLE lze natírat folie z PVC, asfaltové pásy, plasty a jiné ohebné materiály.
Jsou nátěrové hmoty THRcoating nehořlavé?
Nátěrové hmoty THRcoating jsou svým složením nehořlavé. Při požáru objektu se netvoří kouř a nejsou tvořeny žádné hořící kapičky. Testováno dle evropských standardů přes Technický a stavební ústav Praha, s.p..
Je možné použití nátěrové hmoty ve zdravotnictví nebo potravinářství?
Ano, je to možné. Nátěry jsou bakteriostatické.
Jak musí být připravený povrch před aplikací?
Ocelové povrchy musí být odmaštěné, očistěné a zbavené odlupujících částí, koroze, starých nátěrů. Na stabilní a pevné povrchy lze následně dle Technického listu aplikovat nátěrovou hmotu.
Ve stavebnictví lze podle Technického listu aplikovat daný výrobek na suché, vyzrálé a očištěné povrchy, ošetřené penetračním nátěrem.
Dají se nátěrové hmoty použít v rámci bezpečnosti práce (BOZP PO)?
Nátěrová hmota ALPHA TEMPER, určená pro průmysl, je ideální ochrana pracovníků v rámci bezpečnosti práce. Nátěrová hmota ALPHA TEMPER snižuje povrchovou teplotu povrchů, a tím zamezuje při doteku holou kůží vzniku popálenin.
Lze aplikovat na horké povrchy?
Výrobek ALPHA TEMPER je možné aplikovat na horké povrchy bez odstávky provozu. Aplikace je možná do teploty +220 °C.
Ochrana před korozí?
Průmyslová řada obsahuje antikorozní přísady, a tím se stává nátěr antikorozním. Svým složením nátěrové hmoty THRcoating odolávají druhům korozivní agresivity do stupně C5.
Jsou nátěrové hmoty prodyšné vůči vodním párám?
Ano, celá řada do stavebnictví a domácnosti je svým složením paropropustná. Tedy celá stavba „dýchá“ a propouští vodní páry.
Lze aplikovat nátěrové hmoty THRcoating ALPHA na historické objekty?
Výrobky ALPHA FACADE jsou ideální pro aplikaci na fasády historických objektů. Historické objekty mají členitou fasádu a nelze je nijak zateplit. Aplikací nátěrové hmoty ALPHA FACADE získáte nový vzhled fasády, fasádní nátěr lze jakkoliv tónovat dle požadavků Památkového ústavu a zároveň zamezíte v letních měsících přehřívání objektu. V zimních měsících objekt nebude promrzat a nebude propouštět teplo z vytápěných prostor.
Jak pracují reflexně izolační nátěry ve stavebnictví?
Reflexně izolační nátěry THRcoating pracují na principu reflexe. Neplatí zde tedy veličiny, se kterými počítáme u tradiční tepelné izolace. Jednoduše řečeno reflexně izolační nátěr vytvoří na stěně „reflexní vrstvu“, která zabraňuje úniku tepelného záření přes stavební konstrukce a odráží ho zpět do vytápěného prostoru. Při zpětném odrazu se výrazně zvedá teplota stavební konstrukce (stěny), čímž dochází k zamezení kondenzace vlhkosti na stěnách, která je hlavní příčinou vzniku plísní.
Lze reflexně izolační nátěr brát jako náhradu klasické izolace?
Běžně používané izolační systémy zpomalují přenos tepla vedením. Tepelnému toku stavíme bariéru z materiálů, jako je například polystyrén či minerální vata. Každá izolace však zabrzdí pouze určité části tepelného toku, když je klasická izolace tepelně nasycena, její účinnost se snižuje a začne „propouštět“ teplo do volné prostoru. Příkladem jsou podkrovní prostory, kdy střecha se v letních měsících ohřeje až na +70 °C a teplo ze střešního pláště projde přes izolaci až do pokoje, kde je následně nesnesitelné vedro.
Reflexně izolační nátěr funguje v dokonalé synergii s klasickými izolacemi a vytváří reflexně izolační bariéru, kdy v letních měsících odráží sluneční záření, a tím zamezuje přehřívání objektu. V zimních měsících brání únikům tepla z objektu, čímž šetří energie potřebné na vytápění.